21 października 2021

DJG.COM.PL

Co ciekawego w sieci słychać?

Instalacja klimatyzacji

Klimatyzacja.

Klimatyzacja w domu

Klimatyzacje możemy podzielić, uwzględniając ich budowę. W takim przypadku dzielimy je na: monoblock, split oraz multi-split.

Możemy je też podzielić na firmę, która je wykonała – czyli LG, Sevra lub Mitsubishi.

Skupmy się na razie na budowie.

Klimatyzator monoblokowy składa się z jednego urządzenia. Od klimatyzatora typu split różni się sposobem odprowadzania powietrza (może być odprowadzanie przez otwór okienny bądź za pośrednictwem kanału wentylacyjnego).

Klimatyzacja typu split składa się z dwóch urządzeń (wewnętrznego i zewnętrznego) połączonych zaizolowanymi rurami miedzianymi oraz instalacją elektryczną.

klimatyzacja LG
Klimatyzacja LG.

Klimatyzatory typu multi-split składa się z jednego urządzenia zewnętrznego oraz wielu urządzeń wewnętrznych.

Klimatyzacje typu split oraz multi-split można podzielić na 5 typów, uwzględniając miejsce ich montowania.

Kanałowy

Kanałowy – wykorzystuje specjalne kanały do rozprowadzania powietrza, które można ukryć w przestrzeni sufitu podwieszanego, dlatego dobrze sprawdza się w dużych halach przemysłowych. Zapewnia równomierne i jednoczesne rozprzestrzenianie się powietrza w kilku pomieszczeniach.

Kasetonowy

Kasetonowy – stosowany jest na dużych powierzchniach np. w przestrzeniach biurowych, sklepach czy salonach. Montowany w przestrzeni sufitu podwieszanego. Zapewnia równomierne rozprzestrzenianie się powietrza.

Podłogowo-sufitowy

Podłogowo-sufitowy – przeznaczony głównie do sklepów. Budową przypomina grzejnik, a zamontowany może być na podłodze we wnękach przyokiennych lub bezpośrednio na stropie.

Ścienno-przysufitowy

Ścienno-przysufitowy – przeznaczone są do pomieszczeń wysokich, bez podwieszanych sufitów. W tym przypadku największą prędkość powietrza możemy odczuć pod klimatyzatorem, natomiast im dalej od klimatyzatora tym prędkość powietrza jest mniejsza, a przepływ powietrza coraz bardziej równomierny.

Ścienny

Ścienny – najczęściej stosowany w domach, jest tani, wydajny, cichy i estetyczny. Można go zamontować w dowolnym pomieszczeniu.

Nie wolno zapomnieć o klimatyzatorach przenośnych, które są często stosowane w przypadku, gdy dysponujemy małą przestrzenią i niskim budżetem.

Montaż klimatyzacji

Decydując się na montaż klimatyzacji w swoim domu lub biurze oprócz rodzaju klimatyzatora należy wybrać firmę. Do wiodących firm w tej branży należy zaliczyć: LG, Sevra i Mitsubishi.

Klimatyzacja LG na ścianie budynku.
Klimatyzacja LG na ścianie budynku.

LG zna każdy. Każdy widział na blokach, biurach i zakładach pracy zamocowane klimatyzatory ze znaczkiem LG. Dwie pozostałe firmy, czyli Sevra i Mitsubishi są być może trochę mniej znane. Nie znaczy to, że są gorsze. Są tak samo dobre lub nawet pod niektórymi względami lepsze od LG.

Instalacja klimatyzacji

Rozpoczynając instalację klimatyzacji należy zdecydować gdzie owe urządzenie ma się znajdować. Bardzo ważna jest sama ściana – musi być ona odpowiednio mocna, żeby utrzymać klimatyzator.

Instalację klimatyzacji najlepiej powierzyć osobom, które są odpowiednio wykwalifikowane w tym zakresie. Nie warto robić tego na własną rękę – mówi Pan Arkadiusz z arkpolklima.pl.

Instalacja i montaż klimatyzacji to najtrudniejsze rzeczy w procesie zakładania swojego pierwszego klimatyzatora. Zostawmy to więc fachowcom.

Serwis klimatyzacji

Serwis klimatyzacji to równie ważna sprawa co jej instalacja. Wybierając firmę, które zainstaluje nam klimatyzację, warto dopytać czy prowadzi także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Dobrze jest wybrać firmę, która swoją siedzibę ma w naszej miejscowości lub w najgorszym przypadku znajduje się do 50 km od naszej siedziby.

Serwis nas nie ominie i miejmy pewność, że firma będzie mogła nas odwiedzić w każdej chwili.

Artykuł powstał we współpracy z arkpolklima.pl z Opola.