9 sierpnia 2022

DJG.COM.PL

Co ciekawego w sieci słychać?

Aromaterapia – olejki doTERRA

Metoda stosowania aromaterapii olejkami może poszczycić się naprawdę długą historią – sięga aż do 3000 roku p.n.e. Olejki eteryczne cieszyły się popularnością już pięć tysięcy lat temu. Korzystano z ich właściwości terapeutycznych w starożytnym Egipcie, Indiach i Chinach – już Hipokrates radził by dodawać je do kąpieli. W dzisiejszych czasach aromaterapia czyli leczenie zapachem zyskuje coraz większą popularność

Co to jest aromaterapia

Jest to forma medycyny alternatywnej wykorzystująca do leczenia olejki eteryczne doTERRA, które mogą być wdychane za pomocą inhalacji, dodawane do kąpieli, wykorzystywane do masażu. Pojęcie aromaterapii pochodzi już z XX wieku kiedy to słynny francuski chemik Rene-Maurce Gattefosse zauważył przypadkowo właściwości olejku lawendowego. Po przeprowadzonych badaniach nad właściwościami różnych olejków opisał je w książce „Aromaterapia”.

Właściwości zapachów – przykłady

Poszczególne olejki doTERRA mają różne właściwości, dlatego przez ich użyciem warto zapoznać się z działaniem konkretnych zapachów. I tak np:


– olejek lawenda to bardzo dobry olejek relaksujący doTERRA, łagodzący stresy i uspokajający. Pomaga również w bezsenności i bólach głowy.
– mięta pieprzowa – to mocny i intensywny zapach, który chłodzi i orzeźwia. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, rozkurczowo i przeciwbólowo. Pobudza też wydzielanie soku żołądkowego i usprawnia trawienie.
– mandarynka – poprawia nastrój i odświeża, zmniejsza poziom kortyzolu czyli hormonu stresu. Warto odpoczywać w pomieszczeniu pachnącym mandarynką.

Olejki doTERRA.


– pomarańcza – zapach tego olejku działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, antyseptycznie a nawet przeciwdepresyjnie,
– tymianek – ten olejek doTERRA skutecznie łagodzi infekcje gardła i jamy ustnej, działa wyksztuśnie, wzmacnia odporność, pobudza krążenie. Ale uwaga! W zbyt dużych ilościach może być toksyczny dla organizmu: uszkodzić nerki, wątrobę czy serce. Nie wolno przekraczać zalecanego dawkowania.

Metody stosowania esencji eterycznych:

– inhalacje – to najpopularniejszy sposób na stosowanie substancji wonnych. Wdychane łatwo przenikają do organizmu przynosząc ulgę w dolegliwościach. Inhalacje warto stosować podczas przeziębienia, kataru, stanu zapalnego zatok, bólu gardła. Można je wykonywać przy użyciu kominka aromaterapeutycznego lub nawilżacza powietrza, do którego należy dodać kilka kropel ulubionego olejku doTERRA. Można zastosować także tradycyjną metodę inhalacji: do szerszego naczynia z wrzącą wodą wkropić ok. 10 kropli olejku i wdychać. Trzeba jednak uważać by się nie oparzyć.

– kąpiele – łączą ze sobą dwa rodzaje wprowadzania zapachu do organizmu, zarówno przez skórę jak i przez wdychanie. Aby przygotować kąpiel należy wypełnić wannę ciepłą, ale nie gorącą wodą i stopniowo dodawać odpowiedni olejek doTERRA. Kąpiele pomagają w łagodzeniu dolegliwości fizycznych i psychicznych.

– masaże – złagodzą dolegliwości bólowe i pomogą się zrelaksować, a zależności od zastosowanej substancji mogą mieć także działanie antycellulitowe i ujędrniające. Do tego zabiegu nie używamy samego olejku, konieczne jest rozcieńczenie go z oliwką do masażu. To ważne, w przeciwnym razie esencja może wywołać podrażnienia skóry.

W zależności od indywidualnych potrzeb każdy może wybrać, którąś z powyższych metod aromaterapii. Nie są to zabiegi skompliwkowane i trudne do wykonania. Jednak przede wszystkim należy pamiętać (i jest to bardzo ważne!), że przy stosowaniu aromaterapii duże znaczenie ma wiedza i świadomość właściwości poszczególnych olejków doTERRA. Niewłaściwie stosowane olejki mogą uczynić więcej szkody niż pożytku – podrażniać i szkodzić zamiast leczyć. Zanim zaczniemy stosować olejki eteryczne u siebie powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej w temacie aromaterapii.