21 października 2021

DJG.COM.PL

Co ciekawego w sieci słychać?

Dlaczego warto dojeżdżać do pracy rowerem?

Kto z nas nie czuł irytacji i podenerwowania, kiedy po godzinach pracy musiał stać w ciągnących się na wiele kilometrów korkach tworzących się w centrach dużych miast? Dojazdy do pracy zajmują obecnie wielu pracownikom istotną część ich wolnego czasu, który mogliby spędzać wspólnie z rodziną. Lub poddając się swoim zainteresowaniom i pasjom. Jednocześnie, często dojechanie do pracy do centrum miasta jest koniecznością, ponieważ po prostu pracuje się w takiej branży, która nie oferuje miejsc zatrudnienia bliżej miejsca zamieszkania określonego pracownika. W rezultacie wydawać się może, że osoba taka na korki jest wręcz skazana. Ale czy na pewno?

Samochód a rower – co szybsze w mieście?


Coraz częściej okazuje się, że w wielu przypadkach to właśnie podróżowanie rowerem jest szybszym i tańszym sposobem na przemieszczanie się w dużych miastach. Nie trzeba stać w uciążliwych korkach. Coraz więcej miast inwestuje w dobrej jakości asfaltowe ścieżki rowerowe, które poprawiają komfort jazdy. Oczywiście rower ma swoje ograniczenia – nie w każdą pogodę jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Jednakże szczególnie w ciepłe dni warto tą formę dojazdu brać pod uwagę. Na początku przejechanie nawet kilku kilometrów może wydawać się uciążliwe. Jednak po regularnym dojeżdżaniu w ten sposób mięśnie zostaną wzmocnione, a co za tym idzie jazda łatwiejsza. Podróżowanie po mieście rowerem nie wymaga rozwijania szczególnych prędkości. Do tego typu aktywności wystarczy rower sprawny, ale o zupełnie prostej budowie i właściwościach. Używanie sportowego jednośladu w dużych ośrodkach miejskich może być zresztą ryzykowne. Złodzieje są wszędzie i posiadają bardzo wysokie umiejętności w przywłaszczaniu sobie cudzej własności. Trzeba uważać.

Skuteczne z pożytecznym!


Dojeżdżanie rowerem do pracy codziennie, szczególnie jeżeli praca jest „siedząca”, może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla zdrowia. Ruch fizyczny jest bardzo wskazany i powinien być dostarczany organizmowi, choćby w minimalnych dawkach. Prowadzenie siedzącego trybu życia na dłuższą metę może prowadzić do zmniejszonej odporności. A co za tym idzie rozwoju rozmaitych chorób. Niekorzystnym skutkiem codziennej stagnacji może być także przybranie na wadze i konieczność przechodzenia na uciążliwe diety. Dojazd rowerem do pracy może zapewnić mięśniom konieczny ruch i spowodować, że będziemy nie tylko oszczędzać czas, ale także po prostu lepiej się czuć. Oczywiście wybranie jednośladu będzie miało również bardziej globalny pozytywny skutek. Będzie to mały krok w kierunku redukcji smogu, który tworzą m.in. spaliny setek samochodów codziennie przemierzających centra wielkich polskich miast. Obecnie mnóstwo ludzi choruje, a nawet umiera na choroby związane z niewydolnością układu oddechowego, których rozwojowi sprzyja właśnie fatalnej jakości powietrze.

Mimo małych wad – zachęcamy do dojazdu do pracy na rowerze.