8 grudnia 2021

DJG.COM.PL

Co ciekawego w sieci słychać?

Czego kieszonkowe nauczą Twoje dziecko?

Dla wielu rodziców dawanie dziecku kieszonkowego to wciąż kwestia sporna. W ten sposób tracimy niejako kontrolę nad tym, co ma nasze dziecko, czym się odżywia albo gdzie chodzi po lekcjach. Z drugiej jednak strony dawanie dziecku tygodniówki to bardzo dobry sposób na nauczenie go kilku ważnych rzeczy, które bardzo przydadzą się my w dorosły życiu.

Na co dzieciom kieszonkowe?

Nie jest tajemnicą, że dzieci potrafią wydawać pieniądze, które dostają na dziwne rzeczy, ale nie jest to reguła, a już tym bardziej nie dotyczy ogółu dzieciaków. Często gotówka od rodziców jest wydawana na drugie śniadanie, czasem słodkie, czy jakieś drobne przedmioty kolekcjonerskie, takie jak karty czy figurki. Jeśli spojrzeć na to obiektywnie, nie ma w tym niczego złego. I jest to znacznie lepsze rozwiązanie, niż kupowanie tego dziecku bez jego wiedzy i dawaniu jako prezent. W ten sposób od najmłodszych lat oswajamy dziecko z wartością pieniądza, co prawda nie rynkową, ale nasza pociecha szybko nauczy się przeliczać gotówkę na znajome jej produkty.

Docenienie wartości pieniądza

Kieszonkowe to idealny sposób, aby nauczyć dziecko, ile tak naprawdę kosztują rzeczy, które decyduje się kupować. Dlatego bardzo ważne jest, aby dostosować wypłacaną kwotę do potrzeb i wieku dziecka. Nie będziemy dawać pięciolatkowi co tydzień 50 złotych, bo zwyczajnie nie będzie w stanie odczuć ich realnej wartości. Z wiekiem należy jednak podnosić stawkę, bo dla trzynastolatka 10 złotych to zdecydowanie za mało. Jeśli będziemy pilnować tych kwot, dziecko nauczy się, że pieniądze są rzadkie i musi ostrożnej wybierać, na co wyda je w tym tygodniu.

Rozporządzanie finansami

Jeśli dziecko dostaje kieszonkowe, nie powinniśmy dawać żadnych pieniędzy ponad te ustalone. W ten sposób nauczymy je, że to ono jest w pełni odpowiedzialne za pieniądze, jakie ma i co z nimi robi. W taki oto sposób „zmuszamy” dziecko do tego, aby nauczyło się rozporządzać swoimi finansami. Dla niego wypłata tygodniówki będzie jak dla nas wypłata z pracy: okres, kiedy dostajemy sporą sumę, którą musimy rozłożyć na najbliższy czas. Jeśli szybko nauczymy tego dziecko, unikniemy sytuacji, w której nie będzie mogło finansowo poradzić sobie w dorosłym życiu.