8 grudnia 2021

DJG.COM.PL

Co ciekawego w sieci słychać?

Co dają Ci oszczędności, czyli dlaczego warto oszczędzać?

Oszczędzanie staje się coraz powszechniejsze, jednak z powodu braku motywacji i wiedzy na temat tego, co tak naprawdę dają nam dodatkowe środki pieniężne odłożone w bezpiecznym miejscu, wiele osób decyduje się nie oszczędzać i żyć chwilą. Dlaczego warto mieć oszczędności i co tak naprawdę Ci dadzą?

Stabilność finansowa

Oszczędzanie świadczy o twoich finansach dużo więcej niż comiesięczna wypłata. Pokazuje bowiem dodatkowo, ile jesteś w stanie z niej odłożyć, czyli jak dobrze nią gospodarujesz. Jeśli miesięcznie udaje Ci się odłożyć stałą sumę pieniędzy, oznacza to, że twoje możliwości oszczędzania są na stałym poziomie.

Jeśli systematycznie odkładasz pewną, coraz większą kwotę, przy stałej wypłacie, możesz mieć pewność, że twoje możliwości finansowe się poprawiają, a Ty powoli osiągasz stabilność finansową. Jest ona bardzo ważna przy okazji wszelkich planów finansowych, wycieczkowych czy inwestycyjnych. Dodatkowo pomaga Ci się czuć pewnie ze zgromadzonymi środkami finansowymi.

Suma zgromadzona na pilną potrzebę

Jeśli zepsuje Ci się jakiś sprzęt, którego pilnie potrzebujesz, np. piekarnik, a nie masz zgromadzonych oszczędności, możesz znaleźć się w bardzo złej sytuacji. W momencie, w którym regularnie odkładasz, nawet małe kwoty, masz możliwość szybkiej reakcji w przypadku pilnej sytuacji, np. możesz umówić się na prywatną wizytę u lekarza. Dzięki oszczędnościom będziesz mógł spać spokojnie. Nawet małe kwoty są lepszym zabezpieczeniem niż żadne.

Lepsze możliwości finansowe

Jeśli żyjesz od wypłaty do wypłaty i nie oszczędzasz nawet najmniejszych sum pieniędzy, może się okazać, że na twoich wymarzonych wakacjach skończą Ci się pieniądze i będziesz musiał rozpocząć Debet na karcie. Dzięki oszczędnościom nie ma takiej obawy.

Ponadto jeśli kupujesz jakiś sprzęt, możesz sobie pozwolić na lepszą jego jakość. Odłożone pieniądze nie służą tylko temu, żeby je trzymać i nigdy po nie nie sięgać. Oszczędzanie to również sztuka dobrego dysponowania posiadanymi pieniędzmi. Jeśli za pomocą oszczędności poczynasz inwestycje w siebie i swoją przyszłość, oszczędzasz dobrze.

Pomoc w kryzysie

To prawda, że w kryzysie pieniądz traci na wartości, więc jeśli oszczędności trzymasz w formie gotówki, mogą one nie dać Ci tyle, ile byś oczekiwał. Ale zawsze coś Ci dadzą. Jeśli straciłbyś pracę albo dobra pierwszej potrzeby nagle podrożałyby drastycznie, dzięki zgromadzonym oszczędnością będziesz mógł chociaż przez krótki czas radzić sobie z kryzysem lepiej. To pomoże Ci delikatniej w niego wejść i lepiej się do niego przyzwyczaić. Aby pomoc, którą mogą przynieść Ci oszczędności była jeszcze bardziej efektywna, zamień gotówkę na produkty. Jeśli wybierzesz mądrze, szansa, że ich wartość spadnie, będzie na tyle minimalna, że nawet tego nie odczujesz. Dzięki temu zabezpieczysz siebie i swoje oszczędności przed inflacją.

Biuro rachunkowe

Dobrym sposobem jest udanie się do biura rachunkowego, zapłacenie tych kilku groszy i zasięgnięcie specjalistycznej porady odnośnie dysponowania swoimi pieniędzmi. Pracownicy biur rachunkowych zazwyczaj wyposażeni są w niezbędną wiedzę, żeby pomóc swojemu klientowi.