21 lipca 2024

DJG.COM.PL

Co ciekawego w sieci słychać?

Studnie głębinowe

Woda ze studni głębinowych nie dość, że jest dodatkowym i niemal darmowym ujęciem wodnym, to jej walory smakowe i jakościowe często przewyższają jakość wody pochodzącej z rurociągów, a na pewno tej, pochodzenia z podskórnej warstwy gleby. Posiadanie własnego ujęcia wodnego w postaci zaopatrzenia ze studni głębinowych pozwala w dużym stopniu uniezależnić się od wykorzystania wody z sieci. W niektórych, być może sporadycznych przypadkach działek bez dostępu do sieci wodociągów, jest jedynym skutecznym rozwiązaniem dla zaopatrzenia gospodarstw domowych w dobrej jakości wodę. Tę, którą można wykorzystać do picia, zmywania, prania i kąpania, i na dziesiątki innych sposobów.

Studnie głębinowe wiercone są na głębokość od kilkunastu aż do 70 metrów. Woda w nich czerpana jest z niższych warstw wodonośnych, dzięki czemu jej jakość jest tak wysoka. Czasem to alternatywne źródło zaopatrzenia w wodę pitną, ale w wielu przypadkach wykorzystywane na większą skalę. Tym bardziej że woda takiego pochodzenia niemal nie generuje kosztów jej pozyskania. Oszczędni widzą w tym rozwiązaniu szanse na zwiększenie domowego budżetu. Praktyczni, dla których ważniejsza jest jakość spożywanych posiłków i napojów, z pewnością docenią także i walory jakościowe wody zaczerpniętej z własnego głębinowego ujęcia.

Wiercenie studni głębinowej.

Pompy głębinowe

Ważnym elementem konstrukcji i użytkowania studni głębinowych są pompy głębinowe, których konstrukcja powinna zapewniać odporność na korozję i niszczycielski wpływ wody. Pompy takie występują w rozmaitych wariantach ze zróżnicowaną mocą zależną od głębokości występowania wody w warstwach wodonośnych w zastanych warunkach na danej działce budowlanej. Czasem, by woda mogła być użytkowana do picia i gotowania, ale i kąpieli czy zwykłego wykorzystania konieczna jest instalacja dodatkowych filtrów wodnych, które pozwolą pozbyć się z niej występujących wciąż zanieczyszczeń.

W wielu domach woda ze studni głębinowych wykorzystywana jest w szczególności do podlewania przydomowych ogródków, a może i napełniania dmuchanych basenów, z których z chęcią korzystają nasze pociechy.

Wykorzystanie warstwy wodonośnej przebiegającej na terenie naszej własnej działki jest doskonałym pomysłem. Szczególnie dobrym w czasach, gdy nieraz zachodzą potrzeby oszczędności wody pochodzącej z sieci.