7 lipca 2022

DJG.COM.PL

Co ciekawego w sieci słychać?

Fotobudka – tak czy nie?

Dziś poruszymy temat, który z pewnością zainteresuje przyszłe Panny Młode i przyszłych Panów Młodych. Fotobudka – tak czy nie?

Na forach internetowych jest ciągła wojna między fotobudką lub ewentualnie fotolustrem, a aparatami typu polaroid czy instax, gdzie zdjęcia wykonujemy sobie sami. Zwolennicy jednej opcji ciągle spierają się ze zwolennikami drugiej. Prześcigają się na argumenty, kłócą i dyskutują.

Spróbujmy porównać obie opcje

Pierwszy raz spotkałem się z fotobudką na weselu u kolegi w Krakowie. Wesele było przygotowane z rozmachem, zaproszonych mnóstwo gości, no i jako główna atrakcja – fotobudka.

Już wtedy spodobało mi się to tak bardzo, że wiedziałem, że i na swoim weselu koniecznie będę musiał wynająć firmę oferującą fotobudki.

Sam jednak byłem w posiadaniu aparatu typu polaroid – i tutaj pojawił się dylemat. Płacić dodatkowo za fotobudkę czy skorzystać ze swojego polaroida? Po krótkim przemyśleniu sprawy wiedziałem już wszystko.

Polaroid

Jeśli chodzi o polaroida to w kiepskich warunkach oświetleniowych robi słabe zdjęcia. Potrzebne byłoby zawsze dobre światło, żeby zdjęcia wychodziły odpowiednio jasne. Druga sprawa to cena wkładów do tego typu aparatów. Nierzadko cena wkładów przekracza wartość samego aparatu. Jeśli dodamy do tego fakt, że niektóre zdjęcia trzeba powtarzać to cena za same wkłady mogła przekroczyć wynajęcie fotobudki z możliwością zrobienia dowolnej ilości zdjęć. Kolejnym problemem jest to, kto się będzie opiekował tego typu aparatem. Należałoby wyznaczyć osobę odpowiedzialną za sprzęt i za wymianę samych wkładów. Ostatnim już chyba argumentem przemawiającym na „nie” jest fakt, że aparat typu polaroid nie wykonuje zapisu na karcie pamięci. Miło by było oprócz wersji papierowej dostać także wersję cyfrową wykonanych zdjęć – choćby na pamiątkę dla nas jako Pary Młodej.

Fotobudka

Jeśli chodzi o temat fotobudki to fajne w niej jest przede wszystkim to, że mamy do wyboru ogrom różnego rodzaju gadżetów, patyczków z wąsami, czapek, peruki, maski i tego typu rzeczy. Zdjęcia wykonywane są seriami, dzięki czemu samo przebieranie się między jednym, a drugim zdjęciem wprowadza dodatkową zabawę. Między jednym, a drugim zdjęciem przeważnie jest 15 lub 20 sekund na przebranie. Wszystko wykonuje się w pośpiechu, dzięki czemu zdjęcia wychodzą bardzo śmieszne i z głupimi minami.

Profesjonalna fotobudka przyjeżdża zawsze na czas, wyposażona jest w profesjonalne lampy doświetlające – przez co zdjęcia zawsze są dobrze oświetlone. Ważną elementem przemawiającym za fotobudką jest to, że fotobudka ma profesjonalną obsługę. Dzięki temu goście, którzy nigdy nie mieli do czynienia z fotobudką szybka zostaną nauczeni jak wykonywać zdjęcia. Albo co robić, gdzie patrzeć, jak się przebierać, gdzie się zdjęcie wydrukuje. Dzięki temu nie trzeba angażować, żadnych gości lub naszych światków, żeby się tym zajmowali.

Co jest fajne w fotobudkach?

W fotobudkach fajne jest to, że można od razu wydrukować dwa, a nawet trzy takie same zdjęcie. Zawsze dostępna jest także kopia cyfrowa wszystkich zdjęć. Bardzo często dostępna jest także opcja, że firma wypożyczająca fotobudkę umieszczę zdjęcia na stronie internetowej. Później wszyscy goście mogą w późniejszym czasie pobrać interesujące ich zdjęcia.

Czasami firmy udostępniające fotobudkę oferują także „księgę gości” – jest to książka w której goście weselni wpisują swoje życzenia, bardzo często ozdobione właśnie zdjęciami z fotobudki.

Być może mniej ważnym, ale dla niektórych fajnym argumentem „za” fotobudką jest to, że do fotobudki zawsze dostarczone jest tło lub nawet kilka plansz z różnymi tłami do wyboru.

Fotobudkę można oczywiście wynająć na różna liczbę godzin. Jeśli wesele jest mniejsze to wystarczy godzina, max dwie godziny. Jeśli wesele będzie na ponad 100 osób to być może dobrym rozwiązaniem będzie wynajęcie fotobudki na trzy godziny. Więcej niż trzy godziny z pewnością nie trzeba.

Młodzi przeważnie umawiają się tak, że fotobudka przyjeżdża w trakcie wesela. Rozstawiają się bezszelestnie. DJ prowadzący imprezę zapowiada nową atrakcję. I goście bardzo chętnie korzystają z fotobudki.

Ile to kosztuje?

Minimalny czas to dwie godziny. Koszt wynajęcia fotobudki na dwie godziny to około 600 – 700 zł. Trzy godziny to około 700 – 800 zł, a cztery godziny to 1000 zł. Fotobudkę można wynająć na całe wesele, ale wtedy cenę uzgadnia się indywidalnie.

Podsumowanie

Być może zamiast robić prezenty dla gości, typu ciasto, miód, cukierki, lizaki i tego typu rzeczy warto wynająć firmę zajmującą się wypożyczaniem fotobudek. Z całą pewnością taka forma prezentu (zdjęcia z wesela) będzie bardziej atrakcyjna niż miód z którego po tygodniu zostanie już tylko pusty słoik.

Z fotobudek korzystają i starzy i młodzi. Nie ma ograniczeń wiekowych i jest to coś innego. Oprócz jedzenia, picia i tańczenia można się powygłupiać i porobić śmieszne zdjęcia. Fotobudka to fajna sprawa :).