9 sierpnia 2022

DJG.COM.PL

Co ciekawego w sieci słychać?

Biuro rachunkowe - klawiatura

Biuro rachunkowe – jak wybrać odpowiednie?

Decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej, mając za sobą już wszystkie formalności, procedury, wybór nazwy firmy, logotypu pozostaje już nam właściwie tylko jedno: wybrać odpowiednie biuro rachunkowe, które pokieruje naszymi finansami i rachunkami. Na co należy zwrócić uwagę? Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe? Ile to kosztuje? Jak wygląda współpraca? Postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

biuro księgowe

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Przede wszystkim należy sprawdzić czy wybrane przez nas biuro posiada licencję ministerstwa finansów na prowadzenie księgowości, czyli tzw. certyfikat księgowy.

Certyfikat księgowy otrzymują, które przystąpią i pozytywnie ukończą egzamin. Certyfikat upoważnia do założenia firmy specjalizującej się w prowadzeniu księgowości innych firm.

Kolejną sprawą na którą należy zwrócić uwagę jest okres od jakiego dane biuro księgowe prowadzi już swoje usługi. Firmy działające na rynku od dobrych kilku lat mają już pewną swoją renomę i większe doświadczenie w prowadzeniu księgowości. Wiedzą dobrze na co zwrócić uwagę prowadząc rachunki swoich klientów.

Warto zwrócić uwagę także na to czy biuro posiada ubezpieczenie od niewłaściwie prowadzonej księgowości. Należy pamiętać, że przed organami skarbowymi w dalszym ciągu odpowiada jej właściciel, a nie biuro księgowe, które prowadzi księgowość.

Ile to kosztuje?

Przede wszystkim wszystko zależy od formy rozliczenia z urzędem skarbowym na jaką zdecydowaliśmy się zakładając firmę. Prowadzenie księgowości opartej o ryczał jest z reguły zdecydowanie tańsze od prowadzenie pełnej księgowości lub firmy będącej spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ważna jest także wielkość miasta w którym będziemy prowadzili swoją firmę. Duże miasta to i większe opłaty za lokale, biura rachunkowe i reklamy. Mniejsze miasta to z reguły bardziej przystępne ceny.

Nie da się jednoznacznie określić ceny jaką przyjdzie nam zapłacić za usługi księgowe. Da się znaleźć biuro rachunkowe, które poprowadzi nasze finanse za 150 zł w przypadku rozliczania się ryczałtem. Górnej granicy nie ma – w przypadku rozbudowanych przedsiębiorstw, zatrudniających wielu pracowników ceny prowadzenia księgowości mogą sięgnąć kilkunastu tysięcy złotych.

Biuro rachunkowe - klawiatura

Jak wygląda współpraca z biurem księgowym?

W zdecydowanej większości przypadków współpraca przebiega w ten sposób, że właściciel firmy zbiera faktury i wszystkie rachunki przez cały miesiąc i na początku następnego miesiąca zawozi do biura rachunkowego w celu rozliczenia rachunków.

Pisząc „faktury i rachunki” mam na myśli zarówno faktury, które firma wystawia swoim klientom, jak i faktury, które firma dostaje od innych firm za wszelkie usługi i produkty niezbędne w prowadzeniu firmy.

Krótkie podsumowanie

Wybór biura rachunkowe nie jest na pewno zadaniem łatwym. Na rynku mamy całą masę biur o różnym stopniu jakości usług, każde z innym podejściem do klienta i często oferujących swoje usługi w różnych widełkach cenowych.

Najważniejsze to zrobić odpowiednie rozeznanie. Sprawdzić kilka biur, porozmawiać z właścicielem, a jeśli to możliwe nawet z pracownikami i na tej podstawie wybrać najlepsze.

Sprawdź biuro rachunkowe GetProfit w Jaworznie.